Różne rodzaje gier internetowych

Lekkie gry dostępne przez internet dają możliwość spędzenia czasu bez potrzeby blokowania miejsca i pamięci dysku. Do zagrania online są tytułu z klasyki gier, jak i z nowszych gier bardziej lub mniej poważnych.

Z grami jak z muzyką

Z grami komputerowymi jest podobnie jak z zespołami muzycznymi. Kolejne pokolenia zachwycają się muzyką jakiegoś zespołu, jak np. Jethro Tull, Modern Talking czy Guns N’ Roses. A jednak cały czas powstają nowe, z innymi brzmieniami niepowtarzalnymi albo łączące starsze nurty w sposób zatrzymujący słuchacza. Topowe tytuły spośród gier komputerowych (też sieciowych) są dziś u przedprogu igrzysk olimpijskich jako dziedzina e-sportu. To Call of Duty czy League of Legend. Wśród gier wybór jest duży, wręcz ogromnie duży. Właściwie portale poświęcone grom rekomendują je w sposób uporządkowy. I zachęcają do gry w bestsellery czy zapowiadając nowości. Nadchodzące premiery zazwyczaj są z wielką ciekawością oczekiwane przez środowisko graczy. Oczywiście każda kolejna wersja stara się być uatrakcyjniona pod kątem fabuły i sprawdzona pod kątem technicznym. Z uwględnieniem opinii również graczy, opisujących swoje obserwacje. Wydawcy dają graczom możliwość udziału online w testach gier lub grania w wersjach beta.

Megarzeczywistość

Wśród gier dostępnych przez internet można wyróżnić ich rodzaje pod kątem platformy, za pomocą której można grać; sposobu gry czy wreszcie tematyki. Warto wspomnieć, że gry wojenne i symulacje są często bardzo poważnym wsparciem podczas ćwiczeń i szkoleń formacji. Microsoft Flight Simulator, który w 2020 roku miał odsłonę kolejnej wersji, cieszy się powodzeniem jako gra szkoleniowa z wirtualnymi pilotami. Symulacje dotyczą najczęściej sportów. Alternative Reality Games (ARG), rozszerzona rzeczywistość, wirtualna rzeczywistość, tzw. wszechobecna gra – to coraz częściej słyszane określenia między graczami i amatorami wideo rozgrywek. Oczywiście nadal funkcjonują i to bardzo owocnie klasyczne, jak: RPG, strategie, taktyczne, akcji, czasu rzeczywistego. Są dostępne w sieci i w wersji multiplayer. Ciekawą formą są “nieprogramistyczne” gry fikcji interaktywnej. Nie ma tu rozbudowanej grafiki, są słowa. Ich liczba jest ogromna, liczona w tysiącach. Tematycznie są to różne propozycje, nawiązujące może też do mitów (Lyreless). Poczucie humoru i zabawa to domena wielu gier: już sama nazwa Samochód zjada samochód dostarcza emocji. I jest dostępna bezpłatnie w internecie. Po nieco dwóch stronach barykady można wymienić takie rodzaje gier, jak: Game of Chance (losowe) lub Idle (“samograj”) oraz Game of Skills (umiejętności) lub Mod.
Mimo że ARG może być opcją kampanii marketingowej, to jej długofalowość i pełne włączenie gracza do kreacji powodują, że są to zachęcające sieciowe wydarzenia. Ze względu też na (Perplex City) przechodzenie przez różne poziomy i kolekcjonowanie np. kart.

Casual w garniturze gier

Liczne portale – chcąc włączyć do gry – mają do dyspozycji internautów całą pulę gier online, w tym prostych i zwykłych opierających się na łatwej narracji do opanowania przez każdego i z dynamicznymi grafikami. Łącznie ze wszystkimi grami stołowo-karciano-planszowymi, w które zagra się przez internet.

To o grach można na poważnie lub całkiem rozrywkowo… albo edukacyjnie. Grupa gier zręcznościowych w stylu Kulek lub bardziej zaawansowanych to na pewno możliwości odreagowania dnia. Bardzo duży dostęp do darmowych gier online to opcja dla nauki przez zabawę także. Kategoria gier słownych dostarczy sposobów na opanowanie słownictwa. Są proste krzyżówki i puzzle słowne. Wymagający gracze mogą znaleźć wersję online’ową Scrubble. Nie mówiąc o Sudoku czy innych łamigłówkach oraz grach matematycznych. Fani motoryzacji wśród lekkich internetowych gier odnajdą wyścigi samochodowe. Będą one dobre do spędzenia czasu przez osoby w różnym wieku: młodszych, jak i dorosłych graczy. Pierwsze w ogóle gry-wyścigi powstały na początku lat 70. XX w. Wersje wyścigowe to zarówno te z udziałem aut, jak i motocykli np. Jakby nie patrzeć, najlepsi rajdowcy również szkolą się za pomocą rozmaitych symulacji. Kosmonauci też.
W ogóle gry sportowe należą do kanonu gier komputerowych – wideo. Nie są w całej swojej palecie dostępne online. Potrafią jednak przytrzymać gracza przed monitorem czy z konsolą na długo. Znawcy baseballu może odnajdą na licznych portalach internetowych tytuły obecne w sieci, a nawiązujące do tradycji np. Intellivision World Series Baseball (to jedna z pierwszych gier).
Gry pozwalające na bycie w innych niż na co dzień sceneriach to są również te polegające na odnajdowaniu różnych ukrytych przedmiotów. Zagadki i docieranie do rozstrzygnięć, i rozwiązywanie stawianych przed graczem tajemnych sytuacji są w tym podobne do zdań typu terenowe questy, czy nawet biegów na orientację. Gry dostępne w przeglądarkach to też takie z gatunku “dopasuj”. Bywają wbudowane w niektóre portale społecznościowe. Bejeweled to tytuł z trójką jako wersja już – a należy do od dawna obecnej w świecie gier propozycji tzw. gry casualowej, też logicznej. Wobec coraz bezwzględnie większej dostępności internetu na świecie nawet jedna ze stacji telewizyjnych, twórca gry TV Idiotest, umożliwia granie online’owe.
Portale z grami przez internet udostępniają serię gier space – w wersjach bardziej lub mniej poważnych: Monkey GO Happy: Stage 337, X Trench Run, Chicken Ivaders itd. Kosmiczne podboje na pewno są ciekawe pod względem grafiki, dynamiki i akcji.
Aby zbyt w przestrzeń nie wysuwać się, można przez internet zagrać w rozmaite gry/ gierki beauty. Między innymi to gra Holographic Trends, której tytuł należy do kategorii Games for Girls.

Recent posts

Menu

Pages